Blog

Wyprawka dla psa w nowym domu

wyprawka-dla-psa-w-nowym-domu

Marzenie o własnym zwierzaku właśnie się spełniło, natomiast Ty masz teraz mętlik w głowie, ponieważ chcesz, by Twój szczeniaczek wiódł królewskie, a nie pieskie życie. Buszujesz po blogach, konsultujesz się w sprawie psiego must have, a mimo to wciąż masz wiele wątpliwości oraz zastanawiasz się, co jeszcze potrzeba nowo przybyłemu maleństwu? To normalne. Jest jedno „ale” – co wybrać, kiedy rynek oferuje tyle produktów, a eksperci prześcigają się w udzielaniu złotych rad? Tym zajmiemy się w inauguracyjnym wpisie, który kierujemy do świeżo upieczonych właścicieli i właścicielek psów.

Długoterminowa inwestycja

Po pierwsze i najważniejsze: najlepiej rozejrzeć się za czymś z wyższej półki, za czymś, co naprawdę będzie odpowiadało potrzebom Twojego pupila, a ten będzie czuł, że o niego dbasz, odwdzięczając się merdającym ogonem i wesołym poszczekiwaniem. Dlatego warto sięgnąć do segmentu premium, który wyróżnia się po prostu jakością. Od karmy i misek, przez legowiska, smycze i obroże, po transporter i ubranka oraz inne praktyczne akcesoria dla psa. Co więcej, produkty wykonuje się ręcznie (handmade), a zastosowane rozwiązania uwzględniają troskę o prawidłowy rozwój maluszka. Wyprawkowe gadżety dedykowane pupilom wyróżniają się oryginalnym designem oraz dobrymi i wytrzymałymi materiałami. Warto też zwrócić uwagę na znaki jakości i funkcjonalności jak „Pet Friendly” czy „Easy Clean”. Może to drobnostki, ale robią kolosalną różnicę w codziennym użytkowaniu oraz wpływają na dobrostan i komfort poznającego świat szczeniaka.

Miejsce dla psa i legowisko

W tej kwestii mamy dwie szkoły – pierwsza pozwala na nieograniczone przebywanie psa ze swoim właścicielem, a więc wszędzie tam, gdzie człowiek, czyli sofy, fotele, a nawet łóżko. Druga zaś stoi w opozycji do wyżej wymienionej i zaleca ustalenie wyraźnych granic między tym, gdzie pies może, a gdzie nie powinien przebywać. Wybierając szkołę z dyscypliną należy znaleźć nowemu „członkowi rodziny” bezpieczne i ciche miejsce, które pozwoli mu na prawidłową aklimatyzację i socjalizację z pozostałymi domownikami. Co ciekawe, dobrym pomysłem może być pobliże drzwi balkonowych – pies zyska dostęp do naturalnego światła oraz świetny punkt obserwacyjny – lepiej pozna teren i zaznajomi się z nowym otoczeniem.

Następny krok to zakup miękkiego i wygodnego legowiska, w którym pupil będzie spędzał czas, bawiąc się czy odpoczywając. Tak samo jak człowiek uwielbia swoje ciepłe i wygodne łóżko, tak pies pragnie mieć własne legowisko, gdzie czuje się dobrze i bezpiecznie. Nieoczywistym meblem dla psiaka są też puszyste pufy, materace oraz kocyki, które świetnie zdają egzamin. Otoczenie legowiska to także odpowiednie miejsce na miskę ze świeżą wodą oraz psią jadalnię z pyszną karmą dla szczeniąt, choć niektórzy opiekunowie wyznaczają na to  po prostu przestrzeń w kuchni. Nauka czystości to zwykle tradycyjna kuweta lub podkłady higieniczne – choć najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest przyzwyczajanie psa do wyprowadzania za potrzebą na zewnątrz. Im wcześniej, tym lepiej.

Let’s play! Bawimy się!

Szczeniak warujący u nóg swojego pana lub pani? Bynajmniej, młode psy uwielbiają zabawę – nieważne czy jest to w dużym domu, małym mieszkaniu, ogrodzie czy na wybiegu. Słowem, wszędzie ich pełno. Zabawa to ważna sfera życia każdego zwierzęcia, zwłaszcza będącego w wieku szczenięcym. Wyścigi, podskoki czy psi berek stanowią nie lada wyzwanie dla pozostałych domowników, gdyż małego pieska trudno dogonić. Aby ten czas był jeszcze przyjemniejszy, warto uzupełnić wyprawkę o zabawki dla psa. Są to m.in.: gryzaki, kostki, piłki czy nawet zestawy edukacyjne, które zaabsorbują uwagę podopiecznego na długi czas. Zabawki są wspaniałą rozrywką oraz rozwijają psi intelekt. Nowe bodźce i znalezienie sposobu np. na uwolnienie i schrupanie smakołyka pozwolą szczeniakowi wykazać się inwencją oraz pomysłowością, a także pomogą w ewentualnej tresurze czy nauce podstawowych komend.

Szczeniaki, mimo że kochają zabawy, również szybko się męczą. W związku z tym, nie należy przesadzać z aktywnością np. w postaci biegów na długim dystansie, ponieważ te mogą negatywnie wpłynąć na rozwijające się, i jeszcze delikatne, układy – krążenia i kości. Wszystko z umiarem. A jeśli już piesek ma dość baraszkowania, chętnie poszuka miejsca do wypoczynku. W ramach wyprawki można zapewnić mu strefę relaksu, a więc pufę relaksacyjną czy specjalny wkład do legowiska, zapewniający przyjemne odprężenie i regenerację po wysiłku. Są to akcesoria, które obok legowiska do spania staną się jednym z ulubionych azylów dla psa.

Idziemy na spacer – praktycznie i modnie

Pierwsze wyjście na spacer to wielkie przeżycie zarówno dla maluszka, jak i jego pana czy pani. W efekcie, na wyposażeniu wyprawki absolutnym must have jest smycz z numerem telefonu do właściciela, obroża lub szelki, w zależności od rasy i budowy anatomicznej czworonoga. Zanim jednak szczeniak będzie dumnie prezentował się na ulicy, najpierw trzeba poświęcić czas na zapoznanie go z nowymi rzeczami. Czasem samo ich założenie może być trudne, ale jeśli już się to uda, warto stopniowo przyzwyczajać pupila do chodzenia na smyczy. Początkowo w domu lub w ogrodzie, a kiedy nabierzemy wzajemnej pewności i zaufania, czas na wyjście w teren.

Jeśli uprząż nie robi na szczeniaku wrażenia, a swobodne spacerowanie opanował do perfekcji, można pokusić się o założenie psiej biżuterii jak np. bransoletki i zawieszki oraz stylowych dodatków w postaci chust, bandan czy kurteczek, szczególnie przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Wyraziste kolory ubranka dla pupila oraz fason z pewnością przyciągną uwagę niejednego spacerowicza, a nawet innych psiaków. Miękkie materiały z kolei okażą się wygodne dla pupila, który po pewnym czasie sam będzie szukał swojego stroju wyjściowego, kiedy ujrzy, że zamierzamy udać się na spacer.

Podsumowanie

Nowy dom, nowi ludzie, a może i nowe, nieznane zwierzęta, razem z opuszczeniem mamy i rodzeństwa stanowi dla szczeniaka ogromny stres. Dlatego warto zawczasu zadbać nie tylko o jego mentalne potrzeby w nowymi miejscu, ale również o kompletną wyprawkę, która ułatwi maleństwu aklimatyzację. Wiedząc, że małe psy mają tendencję do poznawania świata zębami i pazurkami, warto zaopatrzyć się w produkty klasy premium, które wyróżniają się jakością wykonania i ogólną trwałością. Do tego mają zachęcający wygląd, są funkcjonalne oraz zapewnią szczeniakowi wyjątkowy komfort użytkowania. W sam raz na „nową” drogę życia.